poniedziałek, 13 lipca 2020

Rozchodnik kaukaski w moim ogrodzie

Witajcie kochani po długiej przerwie.

Dzisiaj napiszę słów kilka o pięknym i popularnym rozchodniku kaukaskim. Z pewnością ta niepozorna bylinka cieszy oko w wielu Waszych ogródkach, być może nie wiecie , że to rozchodnik i jesteście jego posiadaczem..więc dzisiaj Wam w krótkim opisie streszczę co lubią i jak rosną te przepiękne zadarniające bylinki.


W naszym ogrodzie rozchodnik kaukaski rośnie od początku powstania ogrodu czyli od ok. 14 lat. Jest dla mnie rośliną, która zapełnia luki w kamieniach, na skarpie, w wolnych miejscach przy brzegach rabat kwiatowych.Uwaga!!! Idealna roślina do zadarniania obrzeży rabat. Pięknie komponuje się na kamieniach, głazach, na żwirku. Jest bezproblemowa w obsłudze, jedynie w okresie suszy będzie słabiej się rozrastała. Nie potrzebuje żyznej ziemi, dobrze rośnie na ubogiej ziemi, a nawet na piaszczystej (nasza skarpa jest piaszczysta i rozchodnik doskonale sobie tam radzi).


Rozchodnik kaukaski naturalnie rośnie na skalistych zboczach i pastwiskach w Turcji, okolicach Kaukazu oraz północnego Iranu. 

Rozchodnik kaukaski charakteryzuje duża wytrzymałość i bezproblemowa obsługa. Uwielbia miejsca słoneczne, ale w półcieniu i cieniu też sobie poradzi. Charakteryzuje się dość szybkim wzrostem (zauważyłam, że zwłaszcza w wilgotne lato). Tworzy wyjątkowo piękne poduchy. Ale uwaga rozchodnik trzeba trzymać w ryzach kiedy za bardzo wychodzi poza swój obręb, należy go po prostu urywać i pilnować aby nie rozgości się na innych roślinach. 
Mój rozchodnik nigdy nie przymarzł, zawsze pięknie odrasta na wiosnę, więc nigdy też go nie okrywałam.


Najpopularniejsze odmiany rozchodnika kaukaskiego to m.in Purpurteppich, Veriegatum, Coccineum, Roseum (moja odmiana)

A jak rozmnażać rozchodnik ? To bardzo proste - ja używam do tego małej łopatki ogrodowej. Podważam ziemie z "garścią poduszki" i przenoszę w nowe zaplanowane miejsce. Po włożeniu w przygotowany dołek, lekko przygniatam aby się przyjęło, pamiętam o podlewaniu jeżeli nie pada i gotowe. W ten sposób rozchodniki doskonale przyjmują się w nowym miejscu.

Jeżeli jeszcze nie macie tej rośliny w swoim ogrodzie, zachęcam do nabycia , koszt w szkółkach jest niewielki. Można też rozejrzeć się czy życzliwa sąsiadka lub koleżanka nie ma urodzaju na rozchodnik kaukaski :) 
12 komentarzy:

 1. Super roślinka okrywowa... Świetna i niezniszczalna.. Moja teściowa bardzo go lubi... I nawet mi przemyciła szczepke... Rozrasta się niesamowicie szybko. U nas jest małe zainteresowanie ta roślina bo jest tak zwykła. Prawda... I dlatego może warto ją właśnie mieć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna miododajna roślinka !
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Super roślinka. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękna roślina! Muszę koniecznie podesłać ten post mamie, bo szukała ostatnio jakiś inspiracji co można posadzić w ogrodzie.

  Zapraszam do mnie:
  http://czytanko.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja czytałam na stronie sklep.natureum.pl/ o tych nawozach ekologicznych czym są i co dają. Teraz na stronie są bardzo fajne fajne oferty. Można takie nawozy kupić za niewielką cenę. Na pewno się skuszę wam polecam zobaczyć na stronę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widziałam pięknie "zagospodarowane" tory tramwajowe - rozchodnikami właśnie. Niestety, nie wiem, czy właśnie ten gatunek (kaukaski) nadaje się do takiego wykorzystania. Przypuszczam tylko, że tak, bo zauważyłam różnie wyglądające rośliny, a wiec jest tam kilka gatunków. To bardzo wdzięczne roślinki, odporne na suszę i niesprzyjające warunki :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ładnie zadbany ogród, podziwiam za Twój wkład w ten ogród :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na skalniak taka roślina jest idealna. Wygląda jak wiecznie żywa. A jak wygląda zimą?

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny ogród i wspaniała roślinka ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja się bardzo zastanawiam czy ktoś z was skorzystał by z bardzo dobrej firmy https://ecosolution.net.pl/ .Sam z tej firmy po raz pierwszy skorzystałem kilka miesięcy temu.

  OdpowiedzUsuń
 11. super wpis i rewelacyjne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :) Agnieszka