Wiosenny psiząb - liliowy zwiastun wiosny

U mnie w ogrodzie śnieg i nic się w tym temacie nie zmieniło. Puchowej kołderki przybyło. Ale....od dzisiaj świeciło słońce i temperatura oscylowała wokół 0  - 2 stopni. Pierwsze wiosenne podrygi :))))

Jeszcze przed tym czasem kiedy nawiedziły nas nawałnice śnieżne - udało mi się znaleźć w ogrodzie wychodzące psizęby - byłam zdziwiona, bo pierwsze w ogrodzie znajduje zawsze ranniki i ich żółte główki wychodzące ze śniegu. W tym roku jeszcze ich nie widać a rosną w dwóch miejscach w ogrodzie.

Dzisiejszy artykuł będzie o psizębach - nazwa bardzo zabawna - być może dlatego, że cebulki kształtem przypominają psie zęby.




PSIZĄB ERYTHRONIUM 










Jest to bylina z rodziny liliowatych - w Polsce w warunkach naturalnych występuję jedynie psiząb liliowy.

Roślina dorasta od 25-30 cm , termin kwitnienia III - IV,

Kolor kwiatów : w zależności od odmiany lilioworóżowe, żółte lub białe


WYGLĄD





Niepozorna , piękna i delikatna roślina. Posiada szerokolancetowate liście , kwiaty wyglądem przypominają miniaturowe lilie.




WYMAGANIA

Preferuje cieniste i półcieniste miejsca oraz przepuszczalne i umiarkowano wilgotne gleby. Kiedy kwitną uwielbiają nadmiar wody. Odporna na szkodniki i choroby. Podobnie jest z mrozoodpornością - pamiętam dość mroźne zimy i zawsze psizęby bez problemu wychodziły na wiosnę z ziemi.





 


SADZENIE

Cebulki sadzimy w połowie września na głębokość ok 6 cm.  Najlepiej sadzić roślinę w grupach - wygląda wtedy ciekawie . Jest to cenna roślina na rabaty bylinowe / najniższe rośliny/ oraz do ogrodów naturalistycznych. Roślina często sadzona pod drzewami.




Przykładowe odmiany:

Psiząb "Citronella"
Psiząb liliowy
Psiząb  "Pagoda"
Psiząb wywiniety

Komentarze

  1. Ciekawe, delikatne kwiatki. Pierwszy raz "spotykam" się z nimi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja tez chyba pierwszy raz je widzę :-) moze uda mi sie pozniej pospacerować zobaczyc moze cos zakwitlo ale watpoe bo sniegu u nas pełno... I ślisko boje sie sama chodzic ze wzglefu ba brzuszek:-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie wyglądają, moim zdaniem ich nazwa zupełnie nie pasuje :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  4. Cudownie widzieć, że wiosna wraca do nas, jeszcze tylko wygodne meble w ogrodzie i możemy powitać wiosnę z otwartymi rękoma ��

    OdpowiedzUsuń
  5. Niestety ale zima znowu wróciła:( Święta się zamieniły:D:D

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo piękna roślinka ! Nie sposób zapomnieć jej oryginalnej nazwy !!
    Życzę radosnych i słonecznych Świąt Wielkanocnych !!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka