niedziela, 6 listopada 2016

Kolorowy ogród jesienią

Witajcie kochani - tak dawno mnie nie było a zdążyłam za Wami zatęsknić. Chwilowa awaria sprzętowa pokrzyżowała moje plany, a sprzęt jak samochód również może odmówić posłuszeństwa.

Dzisiaj chciałam Wam napisać o ogrodach jesiennych.... Lubicie jesień? Ja uwielbiam i kocham... ale jesień ciepłą, słoneczną skąpaną w delikatnej pajęczynie z kroplami rosy  - w tym roku (nie wiem jak u Was) na pomorzu jesień jest nieznośna. Mokra, wietrzna i nieprzyjemna. Nie pamiętam dni aby nie padało. Codziennie za oknem widzę ogród spowity w mokrych odmętach Pani jesieni.

W naszym ogrodzie pozostało już niewiele liści na gałęziach -  więc ogród wygląda jak by ktoś go rozebrał. Musimy taki stan wytrzymać do wiosny przyszłego roku. W końcu nachodząca niebawem zima również będzie miała swoje uroki i plusy.

Wracając do tematu chciałabym Was namówić do sadzenia w ogrodachdrzew i krzewów które przepięknie przebarwiają się na jesień. Wrzesień i październik to miesiące najpiękniejsze dla takich roślin. W ogrodzie możemy zyskać ciekawą kolorystykę i barwę.  Podpowiem Wam dzisiaj kilka odmian i gatunków.

DRZEWA

Aby pozwolić sobie na drzewa w naszym ogrodzie musimy dysponować przestrzenią - do drzew karłowych , szczepionych na pniu ta przestrzeń może być już mniejsza.

W pięknie przebarwiających się drzew w jesienniej porze polecam :


wszystkie odmiany klony /acer/,
brzozy /pendula/ , Brzoza brodawkowata - wszystkie odmiany , Brzoza Maksymowicza,
graby /carpinus/
buki /fagus sylvatica/
jesion /fraxinus/
glediczja /gleditsia/
jabłonie rajskie /malus/
dęby /quercus/
sumaki /rhus/
jarząb/sorbus/
lipa /tilia/
KRZEWY

berberysy - wszystkie odmiany - przepięknie przebarwiają się jesienią
derenie /cornus/
irga /cotoneaster/
trzmielina /euonymus/
tawlina /sorbaria/
tawuły japońskie /spirea japonica/
tawulec pogięty /stephanandra incisa/
kalina /vibornum/


PNĄCZE

winobluszcz  /parthenocissus/
przywarka japońska /schizophragma/

15 komentarzy:

 1. Uno spettacolo di autunno da te! Non è il primo blog che vedo con la neve, siete già verso l'inverno! Io amo sempre la cornice del tuo giardino fatta con le conifere! Qui non posso farla per via del poco spazio.

  Una buona domenica :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam jesień!Właśnie za te wszystkie kolory. Do pnączy dodałabym jeszcze powojniki - u mnie jackmanii pięknie przebarwił się na złoto - zielony kolor...
  Pozdrawiam,
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 3. Bosko wygląda Twój ogród o tej porze! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Te jesienne kolory są prześliczne,a Twój ogród wygląda cudownie,bogaty w rośliny,tyle gatunków dostrzegłam na pięknych Twoich zdjęciach,pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. No tak u mnie też pięknej złotej jesieni nie ma. Wczoraj deszcz dziś śnieg. Oby do wiosny! Zapraszam na www.bluelifeee.blox.pl
  Pozdrawiam,M

  OdpowiedzUsuń
 6. Twój ogród w jesiennej szacie wygląda po prostu pięknie !!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Twój ogród jest bajeczny! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zwłaszcza pnącza prezentują się niebywale pięknie w jesiennej odsłonie. To sztuka zaprojektować ogród tak, żeby wyglądał dobrze o każdej porze roku. Tobie się to zdecydowanie udało :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten ogród udowadnia, że nawet jesienią ogród może zachwycać swym wyglądem. Odpowiednia pielęgnacja roślin i odrobina pracy, a jaki niesamowity efekt

  OdpowiedzUsuń
 10. Ogród wygląda pięknie i stylowo. Mój jesienią był równie kolorowy. Cieszyć się mogłam także z dobrze wykonanego grilla ogrodowego znajdującego się między krzaczkami :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wesołych Świąt i wszystkiego najlepszego na Nowy Rok !!

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękny jest twój ogród jesienią. Proszę wstaw zdjęcia jak on wygląda teraz w grudniu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie lubię jesieni, ale twój ogród wygląda teraz bajecznie i magicznie.pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :) Agnieszka