Cimicifuga Pluskwica - bylina lubiąca wilgoć

W zeszłym roku w ogrodzie koleżanki zaciekawiła mnie bylina o której nie miałam pojęcia. Wizualnie ją znałam ale nie wiedziałam jak się nazywa i co lubi. Ponieważ temat nie dawał mi spokoju, szybko przewertowałam literaturę na temat byliny, która podbiła moje serce. Moim zdaniem jest mało znana w ogrodach - a to bardzo wdzięczna bylina i dostojna bo kto jak kto ma takie długie świeczkowate pędy kwiatostanowe.
W tym roku postanowiłam i ja mieć ją w swoim ogrodzie - zakątki cieniste są coraz większe więc mogę sobie pozwolić na bylinę w takich warunkach.



Przez długi okres czasu sądziłam , że pluskwica a świecznica to różne byliny - okazuje się te same.
Pluskwica (świecznica - od sposobu rośnięcia kwiatostanów) pochodzi z Ameryki Północnej z rodziny jastrowatych. Kwiaty nie rozwijają się równocześnie stąd przyjemniejsza nazwa świecznica.
Z łacińskiefo CIMICIFUGA - wskazuje na cimex - owady , pluskwy, wszy fugare - odpędzać, wypędzać, odstraszać.

Pluskwica CIMICIFUGA należy do najwyższych bylin, najmniej wymagających, które mogą rosną wiele lat bez naszej ingerencji o ile zapewnimy im odpowiednie stanowisko. Bardzo łatwe w obsłudze, długowieczne.

Do CIMICIFUGA należą takie gatunki jak

- CIMICIFUGA RACEMOSA Pluskwica Groniasta - najwyższa z gatunku dorastająca do 200 cm, gdzie same kwiatostany mają długość ok 60 cm. Pluskwica potrzebuję najlepiej cienistego wilgotnego zakątku. Można ją posadzić za średniego wzrostu krzewami lub bylinami, pod drzewami - jednak należy pamiętać, że muszą to być drzewa, które nie ciągną wilgoci bo nasza pluskwica szybko straci życie. Posiada liście dwu- lub trzykrotnie podzielone na 3 listki. Delikatne białe kwiatostany o długości 60 cm rozwijają się w VII-VIII (kwiaty otwierają się stopniowo od dołu).
Preferuje półcieniste i cieniste stanowiska oraz umiarkowane wilgotne i próchniczne gleby.
Ponieważ ma sztywne łodygi nie wymaga podpór.
Roślina wonna. Posiada duże ilości kwasu salicylowego - znana w lecznictwie.

Wikipedia org (działanie lecznicze pluskwicy):
  • Surowiec zielarski: korzeń pluskwicy groniastej – Cimicifugae radix. Surowiec pozyskiwany ze stanu naturalnego lub uprawy. Korzeń pluskwicy zawiera glikozydy triterpenowe (m.in. akteinę, cimifuginę, deoksydinę), glikozydy goryczowe (najważniejszy to ranunkulidyna, która w czasie suszenia przechodzi w anemoninę). Ponadto korzeń zawiera substancje estrogenne, żywice, kwas salicylowy i izoflawony.
  • Działanie: korzeń ma działanie rozkurczowe i przeciwzapalne. Działa również na kobiecy układ rozrodczy, aktywizując działanie żeńskich hormonów płciowych. Jednocześnie ma działanie estrogenne – łagodzące objawy menopauzy, co wykorzystuje się w preparacie "Menofem","Remifemin". Indianki korzeniami tej rośliny leczyły zaburzenia menstruacji[3].
odmiana Autopurpurea - dorastająca do 150 cm, posiada brązowe liście i łodygi, drobne kremowe kwiatostany

- CIMICIFUGA RACEMOSA VAR.CORDIFIOLA Pluskwica sercolistna

Rośnie do 150 cm, posiada szersze liście z sercowatą nasadką. Krótsze i zwarte kwiatostany. Kwiaty mają odcień bardziej kremowy - rośnie pod koniec VIII do końca września.

- CIMICIFUGA SIMPLEX Pluskwica prosta

Dorasta do 50 -150 cm wysokości. Posiada liście dwu-lub trzykrotnie podzielone na 3 klapowane i ząbkowane listki. Delikatne białe kwiaty zebrane w dorodne kwiatostany. o długości 30 cm. rozwijają się do VIII do końca przymrozków. Preferuje słoneczne i półcieniste stanowiska oraz umiarkowane i próchniczne gleby.

Warto wspomnieć , że dobrze mieć wszystkie gatunki Pluskwicy nawet ze względu na pokrój, wygląd oraz okres kwitnienia (każda w innym okresie).
Pamiętajmy, że pluskwica lubi wilgoć umiarkowaną kiedy posadzimy ją na suchej piaszczystej glebie uschnie. Podlewanie z konewki na nic się nie zda. Jeżeli wybieramy jej miejsce słoneczne niech jej "nózki" będą ocienione. Najważniejszy etap kiedy pluskwica potrzebuje dużo wody to wczesna wiosna i lato (kiedy zawiązują się pąki kwiatowe). Przesuszona nie daje kwiatów. Ziemia musi być próchniczna z małym dodatkiem gliny.
Jeżeli chodzi o mrozoodporność z tą byliną nie ma problemu i doskonale zimuje w gruncie.

Na rynku co roku dostępne są nowe odmiany o nowych właściwościach, ostatnią popularną była odmiana Brunette o bladoróżowych kwiatach podobno pachnących.






 

 

Komentarze

  1. Wspaniała bylina, oryginalna i dekoracyjna :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też tak uważam- dlatego muszę ją mieć w swoim ogrodzie :)

      Usuń
  2. Ciao! Scopro oggi il tuo blog ma mi piace già molto! Mostri delle piante veramente interessanti! Ti seguirò con piacere :)

    Un saluto!

    OdpowiedzUsuń
  3. Piekna, dekoracyjna bardzo, troche niebezpieczna jednak;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda jest trująca i trzeba uważać przy dzieciach

      Usuń
  4. Mam pluskwicę, wygląda pięknie! Uwielbiam takie byliny o strukturalnych kształtach. Polecam, kup koniecznie!:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Już jakiś czas zastanawiałam się nad tego typu bylinami, ale jakoś nie mogę się zdecydować własnie przez to, że jest trująca. Boje się, że coś może sie stać, nawet przypadkowo. Jak uważasz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,

      Jeżeli masz małe dzieci z tendencją do zrywania i brania do buźki to nie sadź - jeżeli nie to nie martw się, wiele roślin w naszym ogrodzie jest trujących i nawet o tym nie wiemy :) Ciepło pozdrawia i dziękuję za odwiedziny :)

      Usuń
  6. Ja też mam ją w planie, myślę, że jest dobrym wyrazistym dodatkiem w cienistych zakątkach. No i te liście!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jest piękna już ją sobie upatrzyłam - kwestia zamówienia :) Ciepło pozdrawiam/.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka